Pc & Donanım bakımı neden önemli ?

 


Yıllık Bakım Anlaşması

Müşterilerimiz bünyesinde barındırılan bilgi ve teknoloji altyapılarının sorunsuz ve standartlara uygun olarak çalışmasını sağlamak, müşteri verimliliğini arttırmak, müşteri verilerinin korunması, donanımların fiziksel ve yazılımsal bakım ve güncellemeleri; Logon bilişimin temel misyonudur.
Logon Bilişim Bakım Anlaşmalarımız:
1- Periyodik Bakım Modeli
2- Uzak Bağlantı Bakım Modeli
Olarak ikiye ayrılmaktadır.
Periyodik Bakım Modellerimiz; Hoşgeldin, Ekonomik ve Tam Destek paketleri olarak her firmanın bütçesine ve ihtiyacına göre 3 ana başlıkta müşterilerimizin hizmetine sunulmaktadır.
Periyodik modelli sözleşmelerde, müşteriler sözleşme süresi kapsamınca, Logon Bilişim Teknik birimine; telefon, e-posta veya Online Destek Portalı aracılığı ile ulaşabilmektedirler. Teknik birim en kısa sürede soruna telefon veya Online Destek Portalı aracılığı ile müdahale eder. Uzaktan çözümün mümkün olmadığı durumlarda, sözleşme kapsamındaki makul sürelerde Logon Bilişim tarafından teknik personel yönlendirmesi gerçekleştirilir.
Uzak bağlantı bakım anlaşmasını; az sayıda donanıma sahip ve sorun sıklığı seyrek olan müşterilerimiz için gereksiz maliyeti ortadan kaldırma amacıyla tasarlanmış bakım modeli olarak hizmete aldık. Bu modelimizde aylık 3 olan erişim sayısı müşterilerimizden gelen yoğun talepler doğrultusunda 5’ e yükseltilerek müşteri memnuniyeti ön plana çıkarılmıştır.

Neden Bakım Yapılmalı ?

Bilgisayar hayatımızın reddedilmez gerçeği, tabi problemleriyle birlikte… Teknik Servis Hizmeti, kurumunuzun bilişim sürekliliğini sağlamak, bilgilerinizin güvenliğinin devamlılığını ve her türlü bilişim ihtiyacınızı anında karşılamak amacıyla faaliyet gösterir. Her ailenin bir doktoru olması gerektiği gibi, her firmanın da bir BT Danışmanına ihtiyacı vardır. Sürekli değiştirilen Teknik Servis firması, ucuza alınmak istenen hizmet ile aslında KAR değil ZARAR edilmektedir. Sertifikasyon süreçlerini başarı ile tamamlamış, deneyimli personel kadrosuna sahip olan firmalardan bu hizmeti aldığınız takdirde; bilişim sektörünün etik ilkelerine bağlı işini ciddiyetle ele alan bir iş ortağından kaliteli hizmet almış olursunuz.

Teknik Servis Hizmeti

Ticari işletmeler için, bilgisayarlardan kaynaklanan en ufak bir sorun hem personelin vakit kaybına, hem de ticari zararlara sebebiyet vermektedir. Sorun meydana geldikten sonra çözüm bulmaktan ziyade, sorunun meydana gelmesini engellemeye çalışmak gerekmektedir. Bu tıp dünyasındaki önleyici model yaklaşıma benzer. Hastalığı daha vücuda erişmeden önlemek çağımızın en önemli ihtiyaçlarından olan hız ve zaman kazandırır. Bu da işinizi hızla nakte çevirmenin kısa yoluna bir giriş yapmanızı sağlar. Tüm bunlara sahip olabilmenin en geçerli ve ekonomik yolu, Bakım Anlaşmasından geçmektedir.